Committees


 

 

 

 

 

Legend:   (W) woman;  (M) man;  (MB) member; (YT) year term;
                 (RAN) replace as needed; (ROEY) rotate off each year

Audio - Visual (3MB, RAN)
Michael Strickler (Chairman)
Michael Bush
Bobby Davidson

Baptismal (3W3M, 1M1W, ROEY)
Sherry Stallard (Chairman) (2019)
Gale Osborne (2019)
C.J. Wells (2020)
Becky Trent (2020)
Doug Clark (2021)
Sharon Clark (2021)

Benevolence (3MB, 1ROEY)
Doug Clark (2019)
Freda Bennett (2020)
Becky Trent (2021)

Board of Directors (6MB, 2ROEY)
Jasen Wells (2019)
Sharon Jennings (2019)
Tony Jennings (2020)
Debbie Strickler (2020)
Louis Trivette (2021)
Randy Livesay (2021)

Children's Ministry (6MB, 2ROEY)
Christine Chapman (2019)
Debbie Gilbert (2019)
Casey Osborne (2020)
Darien Dingus (2020)
Kevin Caldwell (2021)
Shawn Caldwell (2021)

Community Outreach Activities (COA) (6MB, 2ROEY)
Nancy Byrd  (2019)
Joe Stallard (2019)
Janie Childress (Chairman) (2020)
Carolyn Meade (2020)
Debbie Strickler (2021)
Andy Walters (2021)
VBS - Sandra McAmis (exo)
Brotherhood – Gerald Owens (exo)
WMU – Renae Fletcher (exo)

Constitution & By Laws (3MB, 1ROEY)
Bill Thurman (Chairman) (2019)
Larry Lyon (2020)
Carl Strickler (2021)

Deacon Nominating (3MB, 3YT, 1ROEY)
Suzanne Larkins (2019)
Pat Vicars (2020)
Lisa Wells (2021)

Fellowship (6MB, 2ROEY)
Thomas Gilbert (2019)
Sandra McAmis (Chairman) (2019)
Kay Rhoton (2020)
Gay Bush (2020)
Casey Osborne (2020)
Melissa Bush (2020)
Janice Mohn (2021)
Janie Childress (2021)

Finance (6MB, 3YT, 2ROEY)
Sharon Jennings (2019)
Tony Jennings (2019)
Debbie Gilbert (2020)
Debbie Strickler (2020)
Randy Livesay (2021)
Ken Collins (2021)
Janie Childress (exo)
Renae Fletcher (exo)

Flowers (3MB, RAN)
Fredia Bennett (Chairman)
Thomas Gilbert
Brenda Morton
Carolyn Meade

Food (6MB, RAN, Teams)
 Debbie Gilbert (Chairman)
Team 1 - Sandra McAmis
Team 2 - Wilma Carico
Team 3 - Sherry Stallard
Team 3 - Frances Bates
Team 4 - Shirley Cox
Team 4 - Bettie Gilbert

Grief
Sarah Wampler (Chairman)
Lois Ann Southard
Sue Lyon
Audra Lawson
Paul Bowman

House & Grounds (8MB, RAN)
Tom Gilbert (Chairman)
Bettie Gilbert
Glen Rogers
Kay Pierson
Gerald Owens
Mac Skeen
Joe Smith
Bill Thurman
Allen Rhoton
Kay Rhoton
Gay Bush

Kitchen (6MB, 2ROEY)
Doug Clark (JAM)
Karen Bishop (2019)
Louise Owens (2020)
Trish Johnson (2020)
Nancy Marshall (2020)
Margaret Meade (2021)
Carolyn Meade (Chairman) (2021)
Marcella Mullins (2021)

Long Range Planning (6MB, 2ROEY)
Bobby Davidson (2019)
Debbie Gilbert (2019)
Michael Strickler (2020)
Sue Lyon (2020)
Doug Clark (2021)
Joycs Dean (2021)

Lord's Supper (6MB, RAN, 1Deacon)
Bill Thurman
Mickey Bush (Chairman)
Gay Bush
Allen Rhoton
Kay Rhoton
Betty Thurman
Steve Byrd
Nancy Byrd

Off Campus Property (3MB, RAN)
Kay Pierson
Joe Stallard
Allen Rhoton
 
Media Communication (RAN)
Debbie Gilbert (admin)
Randy Livesay (Chairman)
Gawain Pearman
Michael Strickler
Louis Trivette
Andy Walters

Music (3MB, 3YT)
Thomas Gilbert (Chairman) (2019)
C.J. Wells (2020)
Steve Fletcher (2021)
Kevin Odom (exo)
Reta Caldwell (accompanist)

Nominating (3MB, 3YT, 1ROEY)
Sue Bowman (2019)
Louise Owens (2020)
Beverly Cox (2021)
Sunday School Director – Steve Byrd
Brotherhood Director – Gerald Owens
WMU Director – Renae Fletcher (Chairman)

Personnel (6MB, 3YT, 2ROEY)
James Meade (2019)
Tony Jennings (2019)
Freda Bennett (2020)
David Vicars (2020)
Ann Rogers (2021)
Deborah Lawson (2021)

Policy (3MB, 1ROEY)
 Michael Strickler (2019)
 Doug Clark (2020)
 Allen Rhoton (2021)

Pulpit (7MB, 1ROEY)
Janie Childress (2019)
Ken Collins (2020)
Gawain Pearman (2021)
Michael Johnson (2022)
Ken Collins (2023)
Carroll Hurd (2024)
Jasen Wells (2025)

Safety and Security (5-7MB, RAN)
Bob Dean
Bill Thurman
Tom Gilbert
Paul Bowman (Chairman)
Becky Trent
Kenny Lawson
Jasen Wells

Tellers (6MB, RAN)
Kay Rhoton (Chairman)
Paul Bowman
Karen Bishop
Deborah Lawson
Linda Tittsworth
Pat Vicars
Janie Childress (exo)

Transportation (4MB, RAN)
Paul Bowman
David Vicars
Joe Collier
Allen Rhoton (Chairman)